Nemzet Sportolója-választás: eljött végre Hegedüs Csaba és Török Ferenc ideje, vagy újra egy hölgy kerül a legendák közé?

2025. január 21. 17:52

Keleti Ágnes halála után rögtön elindult a találgatás és az érvelés arról, kik a legesélyesebb utódok? Sorra vettük a legendákat, akik közül kikerülhet a Nemzet Sportolója.

2025. január 21. 17:52
null
Vámos Tamás
Vámos Tamás

Keleti Ágnes január eleji halála után ismét terítékre kerül: ki kerüljön be tizenkettedikként a Nemzet Sportolói közé? 

Az elismerésen és a presztízsen kívül az sem elhanyagolható szempont, hogy a tagsággal (jelenleg) havi nettó 630 ezer forintos tiszteletdíj is jár, bár ennél sokkal fontosabb, hogy valóban a magyar sport legendás bajnokainak szűk elitjébe kerül az illető.

Minden alkalommal óriási várakozás és vita előzi meg a választást, ám azt nem árt leszögezni (és ugyanezt hangsúlyozza a legendák egyik „szóvivője”, a korábbi köztársasági elnök, Schmitt Pál is), miszerint nincs arra szabály, hogy az elhunyt sportágából érkezzen az utód.

Miként néz ki a választás?

A Honvédelmi Minisztérium sportállamtitkára, Schmidt Ádám hívja össze az irodájába a Nemzet Sportolóit, akik egy papírra felírva javaslatot tehetnek az általuk leginkább érdemes jelöltre, jelöltekre, tehát először egy személy több kiválóságot is javasolhat.

Az összesítés után jön a következő kör, melyben már csak a listán szereplőkre lehet szavazni, és mindenki már csupán egy illetőt jelölhet. Ez addig tart, amíg valaki meg nem szerzi a voksok több mint ötven százalékát, azaz legalább hat szavazatot.

Ahogy az várható volt, Keleti Ágnes halála után rögtön elindult a találgatás és az érvelés arról, hogy kik a legesélyesebb utódok.

Ha azt a szintén nem kőbe vésett szabályt vesszük figyelembe, hogy hölgy után ismét egy hölgy következzen, akkor a kulisszák mögött három klasszisunkat emlegetik (szigorúan ábécé sorrendben): 

  • Gyarmati Andrea olimpiai ezüstérmes, Európa-bajnok úszót (cseppet sem mellékesen, a korábban szintén a Nemzet Sportolói közé beválasztott Gyarmati Dezső vízilabdázó, illetve Székely Éva úszó lányát), 
  • Regőczy Krisztina olimpiai ezüstérmes és világbajnok műkorcsolyázót, valamint 
  • Sákovicsné Dömölky Lídia olimpiai bajnok, négyszeres világbajnok vívót.

Ha e tematikát vesszük figyelembe, akkor (és elnézést kérünk, amiért egy hölgy esetében a korával is foglalkozunk), a trió legidősebb tagja, 

a kiváló vívó, a sportolói karrierje után edzőként is kimagasló munkát végző, számos szakkönyvet megíró, és a MOB Női Bizottságában is tevékenykedő Sákovicsné Dömölky Lídia lehet a Nemzet Sportolója.

Viszont ha mégsem hölgyet választanak, akkor valóban többismeretlenes a történet, de mindenféle elfogultság nélkül állítható: Hegedüs Csaba birkózó és Török Ferenc öttusázó lenne a legesélyesebb a díszes cím viselésére.

E két klasszisunk az elmúlt két évtizedben (a Nemzet Sportolói-cím odaítélését 2004-ben szavazta meg a magyar kormány) rendre szóba kerül, rendre a legesélyesebbek között emlegetik őket, de valamiért mindig körön kívül kerülnek.

Persze, hallani mendemondákat, de attól még tény: Hegedüs Csaba hiába lett az 1971-es szófiai világbajnokságot követően (összes ellenfele kétvállra fektetése után) a Tuskirály, hiába lett a magyar sport 100. olimpiai bajnoka Münchenben, hiába szerzett ezek után még két Európa-bajnoki aranyat, majd hiába töltötte be kilenc évig a szövetségi kapitányi posztot, ezt követően pedig 23 éven át a Magyar Birkózó Szövetség elnöki posztját, manapság pedig éppen az utód, a Németh Szilárd elnök által megálmodott Kozma István Magyar Birkózó Akadémia nagykövete – és akkor még a nemzetközi birkózóéletben betöltött különböző funkcióit nem is soroltuk fel – valamiért még nem került beiktatásra a Nemzet Sportolói közé. Pedig azt se feledjük: Hegedüs (számos egyéb kitüntetése mellett) a MOB Életműdíját is megkapta, 2022-ben pedig Prima Primissima-díjas lett.

Ezt is ajánljuk a témában

 

TÖRÖK Ferenc
Dr. Török Ferenc sportolóként és sportvezetőként is a csúcsra ért / Fotó: MTI/Hegedüs Róbert

Török Ferenc ugyancsak kiemelkedő versenyzői pályafutást (egyéni, illetve csapat olimpiai arany- és bronzérem, négyszeres csapatvilágbajnoki elsőség a legendás Balczó András és Móna István társaságában) tudhat maga mögött, és ő is hosszú ideig (két ciklusban 14 évig) tölthette be a szövetségi kapitányi posztot. Emlékezzünk csak a felejthetetlen szöuli olimpiára, melyen Martinek János egyéniben, míg a Fábián László, Mizsér Attila, Martinek összetételű csapat is aranyérmes lett, és persze, felejthetetlen az 1989-es budapesti világbajnokság is – szintén magyar elsőséggel.

Ezt is ajánljuk a témában

Ez a kis felsorolás csak a leglényegesebb tudnivalókat tartalmazza a két sportemberről, akik hiába végeznek rendre az élen a szurkolók szavazása kapcsán (nincs ez másként most sem), soha nem lehettek a Nemzet Sportolói.

Talán most eljött az idő számukra.

AZT Mindenesetre meg kell jegyezni, hogy MINDKÉT SPORTEMBER rendre karakánul kinyilvánítja a véleményét, 

ráadásul Török Ferenc a legutóbbi MOB-közgyűlésen is bátran tolmácsolta észrevételeit a párizsi olimpia szakmai anyagával kapcsolatban.

Megbízható forrásból értesültünk arról, hogy a szerdai szavazáson a Nemzet Sportolói közül többen (legalábbis az első körben) Hegedüs Csaba és Török Ferenc nevét is fölírják majd a papírjukra.

Tudjuk jól, hogy ez egy olyan szavazás, melynek a végeredményét soha nem kell megmagyarázni, miután akik végül bekerülnek a Nemzet Sportolói közé, maximálisan megérdemlik e rangos címet – mint ahogy a 76 éves Hegedüs Csaba és a 89 esztendős Török Ferenc is. 

Ezt is ajánljuk a témában

Elhunyt Keleti Ágnes

Videó

A világ legidősebb olimpiai bajnokát csütörtök hajnalban, 103 éves korában érte a halál.

 

Nyitókép: Hegedüs Csaba méltán lett a magyar sport egyik legendája Fotó: MTI/Kovács Tamás

 

Összesen 6 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Töki
2025. január 22. 10:01
Ő jó lenne!
orokkuruc-2
2025. január 22. 01:11
orokkuruc-2 2025. január 21. 18:21 .. És melyik gój?
manitowoc
2025. január 21. 20:42
Egy Nemzet Sportolója halála esetén a többi kitüntetett (a 11 díjazott) egyszerű többséggel dönti el, hogy kit javasol tizenkettediknek. A javaslatukról a kormány dönt. 2014-ben, Grosics Gyula halála után több sportoló neve is szóba került. Közülük Schmitt Pált "sikerült" megválasztani, pedig voltak nála - a sportbéli eredményeik alapján - jóval érdemesebbek. Ha már párbajtőrvívót veszünk példának, akkor Fenyvesi Csaba, aki nem csak csapatban nyert 2x (1968, 1972) olimpiai aranyat, (mint Schmitt), hanem egyéniben is (1972). (Fenyvesi egyébként 2015-ben hunyt el.)
orokkuruc-2
2025. január 21. 18:21
Melyik güj?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!